6 listopada 2021 Udostępnij

Jak wrócić na siłownię po porodzie

Każda nowa mama chce wrócić do swojego dawnego życia i rutyny fitness po urodzeniu dziecka. Jest to nawet ważniejsze dla mam, ponieważ czują, że ich ciała zmieniły się za bardzo po porodzie. Obejmowanie tego nie jest złą rzeczą. Oznacza to tylko, że musisz się do tego przyzwyczaić w sposób bardziej przemyślany i właśnie o tym dowiesz się tutaj.

Spokojnie

Kiedy mama rodzi, wszystkie rodzaje rzeczy może się zdarzyć, w tym diastasis recti. Jeśli zastanawiasz się, co to jest diastasis recti, jest to uraz w ścianie brzucha. W istocie, mięśnie Twojego sześciopaku rozdzieliły się podczas ciąży. Tworzy to dziwny worek, który powoduje ból pleców, nietrzymanie moczu, bolesny seks, a nawet problemy z chodzeniem do toalety.

Możesz zbadać się pod tym kątem, jeśli masz do czynienia z bólem poporodowym. Możesz położyć się na plecach i zgiąć kolana. Twoje stopy powinny być płasko na podłodze, gdy to robisz. Połóż jedną rękę na brzuchu, upewniając się, że palce znajdują się na pępku. Delikatnie naciskaj na ten obszar, jednocześnie lekko unosząc głowę. Trzymaj ramiona mocno na ziemi. Wyczuj mięśnie w tym obszarze; nie powinny być one oddzielone od siebie więcej niż dwoma do trzech palcami. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia, jeśli zauważysz problem.

Skonsultuj się z lekarzem

Nawet jeśli nie czujesz, że coś jest nie tak, powinieneś porozmawiać z lekarzem lub umówić się na wizytę kontrolną. Jest to szczególnie ważne, jeśli miałaś cesarskie cięcie. Lekarz powie Ci, jak przebiega proces gojenia i czy możesz rozpocząć ćwiczenia. Czasami nawet powolne rozpoczęcie ćwiczeń może być zbyt trudne, jeśli nadal dochodzisz do siebie.

Pierwszym krokiem jest po prostu rozmowa z lekarzem i ustalenie, jak długo należy odczekać, zanim rozpocznie się wysiłek fizyczny. Oczywiście, nie powinnaś podejmować zbyt intensywnych działań, jeśli nadal krwawisz lub doświadczasz innych komplikacji. Jeśli nabawisz się kontuzji, próbując wykonać rutynowe czynności zbyt wcześnie, możesz jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację. Pamiętaj, że dobrze jest trzymać się prostych ruchów, jeśli to wszystko, z czym możesz sobie poradzić.

Żadnych ruchów szarpanych

Kobiece ciało robi dla Ciebie wiele wspaniałych i magicznych rzeczy, gdy jesteś w ciąży. Jedną z nich jest wytwarzanie hormonu zwanego relaksyną, co brzmi jak hormon, który pomoże ci się zrelaksować. Prawda jest taka, że twoje ciało używa tego hormonu, aby pomóc zmiękczyć wiele części twojego ciała, takich jak więzadła i stawy. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży i porodu będziesz rosła. Wszystko w Twoim ciele musi być bardziej elastyczne.

Twoje ciało wie o tym i przygotowuje się do tego za pomocą tego hormonu. Problem polega na tym, że hormon ten pozostaje w Twoim organizmie do sześciu miesięcy po porodzie. Oznacza to, że Twoje stawy mogą być nadal luźne, podobnie jak wiele innych części Twojego ciała. Może to sprawić, że będziesz podatna na poważne urazy, jeśli będziesz wywierać na siebie zbyt dużą presję. Jeśli zamierzasz ćwiczyć, upewnij się, że unikasz wszelkich ćwiczeń, które zmuszają Cię do gwałtownych ruchów.

Trzymaj się ćwiczeń po porodzie

Następną rzeczą, którą chcesz zrobić, jest trzymanie się ćwiczeń, które są dla Ciebie bezpieczne. Spacerowanie jest bezpieczną rzeczą do zrobienia po porodzie. Lekki spacer powinien być dla Ciebie więcej niż wystarczający. W zależności od przebiegu ciąży, przez jakiś czas możesz nie być w stanie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń. Na przykład, jeśli ciąża spowodowała pewne problemy z dnem miednicy, możesz mieć dłuższy okres rekonwalescencji, zanim będziesz mogła wykonywać pewne ćwiczenia.

Czasami jedyną rzeczą, jaką możesz robić, jest pływanie, które jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów ćwiczeń dla kobiet, które właśnie urodziły. Pływanie zapewnia wystarczający opór, aby zapewnić Ci dobry trening, ale jest również dość łagodne dla Twojego ciała, mięśni i stawów, a tego właśnie teraz potrzebujesz. Ćwiczenia fizyczne to dobra rzecz. Pomaga wzmocnić Twoje ciało, ale ważne jest, abyś podążała za fizycznymi wskazówkami, które sygnalizuje Ci Twoje ciało.

Odpoczynek i sen są bardzo ważne w tym czasie. Twoje ciało regeneruje się podczas snu. Jeśli chcesz zrobić to dobrze, upewnij się, że dodajesz dużo snu do swojej poporodowej rutyny fitness, ponieważ sprawi to, że poczujesz się lepiej na dłuższą metę. Mam nadzieję, że możesz użyć niektórych z tych sugestii, aby ułatwić powrót do rutyny fitness, która jest bezpieczna dla Ciebie.

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl