11 czerwca 2021 Udostępnij

Dlaczego odnajdywanie radości jest tak dobre dla zdrowia

Czym jest radość? Przez wieki filozofowie i poeci zmagali się z definicją szczęścia. W międzyczasie naukowcy zdali sobie sprawę, że nasz stan psychiczny znacząco wpływa na nasze fizyczne samopoczucie. Zamiast być dwiema odrębnymi bestiami, ludzkie emocje i fizjologia mogą być jednym, co wyjaśnia, dlaczego pozytywne nastawienie często prowadzi do lepszych wyników. Oto dlaczego znalezienie radości jest tak dobre dla Twojego zdrowia.

1. To dobre dla Twojego serca

Kiedy ostatni raz czułeś się radosny, gdy byłeś pod ogromnym stresem? Te dwa stany psychiczne są nie do pogodzenia. Znalezienie rzeczy, które przynoszą ci szczęście, może poskromić napięcie, które często prowadzi do problemów z układem krążenia. Według University of Rochester, wysoki poziom kortyzolu spowodowany długotrwałym stresem może powodować wzrost trójglicerydów, ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru. Zmiany te sprzyjają odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach, które mogą prowadzić do zawału serca. Dodatkowo, długotrwały stres może wpływać na zdolność krwi do krzepnięcia, przez co stajesz się bardziej prawdopodobnym kandydatem do udaru. Może on nawet powodować długotrwałe zmiany w mózgu, które utrzymują podwyższone ciśnienie krwi. Znajdź małe sposoby, aby wprowadzić radość do każdego dnia. Zapisz się na zajęcia pozalekcyjne z dziećmi i odkryj na nowo swoją radość z malowania. Zafunduj sobie kąpiel z bąbelkami zamiast zwykłego wieczornego prysznica - to dobrze zrobi twojemu sercu i duszy.

2. Rozrusza twoje ciało

Ludzie z depresją często uważają, że ćwiczenie jest trudne, nawet jeśli wiedzą, że to poprawi ich nastrój. Niestety, brak snu może pogorszyć objawy, a nawet doprowadzić do pojawienia się zaburzeń. Z drugiej strony, kiedy odczuwasz radość, poruszanie ciałem przychodzi Ci naturalnie. Nie inaczej jest w przypadku noworodka czy małego jelonka, które po raz pierwszy zachwycają się manipulowaniem kończynami. Dlatego też, gdy nastrój dopisuje, korzystaj z życia, póki świeci słońce. Wstań i tańcz w swoim salonie, kiedy twój ulubiony kawałek leci przez głośniki. Ruch zwiększa przepływ endorfin, które dodatkowo poprawiają nastrój.

3. Pozyskuje pozytywną energię

Prawdopodobnie zauważyłeś, że to trudne, aby skupić się na coraz rzeczy zrobić, gdy brakuje radości w swoim życiu. Szczęście tworzy pozytywną energię, której potrzebujesz, aby zmierzyć się z codziennymi zadaniami z uśmiechem. Na szczęście, możesz podjąć kroki, aby stworzyć pozytywną zmianę energii. Jednym z najprostszych sposobów, aby to zrobić jest uśmiech. Kiedy to robisz, szybciej odzyskujesz siły po stresie i obniżasz tętno.

4. To może pomóc Ci schudnąć

Jeśli jesteś jednym z wielu dorosłych zmagających się z nadmiarem funtów, nie jesteś sam. Według CDC, ponad jedna trzecia dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest otyła, a jeszcze więcej osób zalicza się do kategorii z nadwagą. Jednak bycie w dobrym towarzystwie nie neguje ryzyka zdrowotnego związanego z noszeniem zbyt wielu dodatkowych kilogramów. Kiedy czujesz się szczęśliwy, masz tendencję do dokonywania lepszych wyborów. Na przykład, ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć: "Muszę się napić", nie po to, by świętować z szampanem, ale po to, by odreagować trudny dzień? Robienie tego zbyt często może wywołać zmiany hormonalne, które sprawią, że przybierzesz na wadze w okolicach talii, czyli tam, gdzie wielu badaczy uważa, że jest to najbardziej niebezpieczne. Nawet zdrowe jedzenie smakuje lepiej, gdy odczuwasz radość. Hormon stresu, kortyzol, często sprawia, że pragniesz pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, aby przygotować organizm na długotrwały atak. Sałatka wygląda o wiele bardziej apetycznie, gdy karmisz swój brzuch, a nie emocje.

5. Łatwiej nawiązujesz przyjaźnie

Według badań opublikowanych w Journal of Biobehavioral Medicine, emocjonalna samotność powoduje prawie 20% wzrost śmiertelności z wszystkich przyczyn. Twój krąg społeczny może pomóc utrzymać Cię przy życiu dłużej. Jednak niewiele osób lubi przebywać w towarzystwie negatywnie nastawionych ludzi. Kiedy szerzysz radość, ludzie naturalnie grawitują w kierunku twojego światła, a ty powiększasz swoje plemię - co prowadzi do jeszcze bardziej pozytywnych wibracji.

6. Poprawiasz relacje rodzinne

Twoja rodzina odgrywa znaczącą rolę w Twoim ogólnym szczęściu, ale to nie jest ulica jednokierunkowa. Zachowywanie się z większą radością sprawia, że chcą spędzać z tobą więcej czasu i z miłością reagują, kiedy to robią. Następnym razem, gdy twój czterolatek przypadkowo upuści mleko, zrób grę ze sprzątania, zamiast go besztać. Możesz przewrócić oczami lub podzielić się dobrodusznym śmiechem, gdy zdasz sobie sprawę, że przybyli do przedszkola z koszulą na zewnątrz - która reakcja sprawi im więcej radości?

7. Cieszysz się lepszym zdrowiem psychicznym

Twoje zdrowie psychiczne odgrywa znaczącą rolę w długości i jakości Twojego życia. Niestety, samobójstwo pozostaje dziesiątą główną przyczyną śmierci, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Odczuwanie radości jest nie do pogodzenia z depresją. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że stany emocjonalne przychodzą i odchodzą - kiedy czujesz się niebieski, zaakceptuj to i przypomnij sobie, że to minie.

8. Zmniejszasz stres

Stres to podstępna kochanka. Zmusza cię do działania, ale zaciemnia twój osąd, co oznacza, że twoje zachowania czasami pogarszają i tak już trudną sytuację. Gdy ty zapraszasz więcej radość w twój życie brać czas wąchać kwiaty podczas gdy cieszący się post obiadowego spaceru, ty czyścisz twój umysł i odświeżasz twój perspektywę. Ta pauza pozwala ci dokonać wyborów, które poprawiają twoją sytuację i prowadzą do większego szczęścia. Znajdź swoją radość już dziś - Twoje zdrowie Ci podziękuje Nauka potwierdza, że znajdowanie radości jest dobre dla zdrowia. Teraz, kiedy już wiesz jakie są tego korzyści, zrób więcej, aby się dzisiaj uśmiechnąć. *wspólny post

Robert Chmielowski

Redakcja mmozin.pl