28 listopada 2023 Udostępnij

5 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania z cukrzycą

Istnieje wiele rodzajów cukrzycy i nie ma dwóch takich samych diabetyków. Dlatego też zazwyczaj trudno jest określić lub uogólnić dietę, która najlepiej nadaje się dla diabetyków. Istnieją jednak pewne wskazówki dietetyczne, które można wykorzystać we wszystkich przypadkach, aby pomóc w dokonywaniu zdrowszych wyborów, które z natury mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję. Czytaj dalej, aby poznać te pięć kluczowych wskazówek lub odwiedź stronę diabetesstrong.com, aby uzyskać więcej informacji.

1. Jedz zdrowsze węglowodany

Węglowodany mają znaczący wpływ na poziom glukozy we krwi. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, które pokarmy zawierają zdrowe węglowodany. Powinieneś być świadomy wielkości swojej porcji również wtedy, gdy jesz pokarmy zawierające dużo węglowodanów. Niektóre zdrowsze formy węglowodanów obejmują owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, niesłodzone jogurty i mleko.

Powinieneś unikać lub ograniczać pokarmy takie jak biały chleb, ponieważ mają one niską zawartość błonnika. Biały ryż jest również uważany za wysoko przetworzone zboże. Jeśli nie masz pewności, zawsze sprawdzaj etykiety żywności przed zakupem produktów spożywczych zawierających węglowodany.

2. Ogranicz sól

Ograniczenie spożycia soli może drastycznie zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, masz również zwiększone ryzyko rozwoju tych schorzeń. Dlatego konieczne jest ograniczenie spożycia soli.

Ograniczenie spożycia soli do maksymalnie jednej łyżeczki dziennie jest rozsądnym pomysłem. Należy jednak uważnie sprawdzać etykiety produktów spożywczych przed ich spożyciem, ponieważ wiele z nich zawiera już duże ilości soli. Gotowanie potraw od podstaw pomoże ci zmierzyć ilość spożywanej soli. Sól zawsze można zastąpić alternatywnymi przyprawami, które dodadzą potrawie dodatkowego smaku.

3. Jedz mniej przetworzonego mięsa

Jeśli ograniczasz spożycie węglowodanów, możesz ulec pokusie zjedzenia większej porcji mięsa, aby odpowiednio wypełnić żołądek. Jeśli jednak cierpisz na cukrzycę, nie zaleca się zastępowania węglowodanów czerwonym lub przetworzonym mięsem. Wynika to z faktu, że mięsa te są ściśle powiązane z chorobami serca i nowotworami. Dlatego też należy zamienić te mięsa na ryby, rośliny strączkowe, jaja, indyka i niesolone orzechy.

Soczewica, groch i fasola są niezwykle bogate w błonnik. Nie wpływają one również negatywnie na poziom glukozy we krwi, dzięki czemu stanowią doskonały zamiennik czerwonego mięsa. Tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś, są również świetną alternatywą dla czerwonego mięsa. Ryby te zawierają również mnóstwo oleju omega-3, który z natury chroni serce. Dlatego też, jeśli cierpisz na cukrzycę, powinieneś starać się spożywać dwie porcje tłustych ryb tygodniowo.

4. Zwiększ spożycie owoców i warzyw

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw jest zawsze dobrym pomysłem. Dzieje się tak, ponieważ owoce i warzywa są bogate w witaminy, błonnik i minerały, które wspomagają organizm, zapewniając zdrowie.

Być może zastanawiasz się, czy musisz unikać owoców ze względu na zawartość cukru. Odpowiedź brzmi: całe owoce są dobre dla ciebie, niezależnie od tego, czy masz cukrzycę, czy nie. Dzieje się tak, ponieważ owoce zawierają naturalny cukier, który znacznie różni się od cukru zawartego w herbatnikach i ciastkach.

Spożywanie całych owoców w przeciwieństwie do popijania soków owocowych jest zawsze zalecane, ponieważ soki owocowe są liczone jako cukier dodany. Powinieneś starać się jeść całe owoce w małych porcjach w ciągu dnia, a nie w dużych ilościach.

5. Wybieraj zdrowe tłuszcze

Tłuszcz dostarcza nam energii. Jednak różne rodzaje tłuszczu mają różny wpływ na organizm. Zdrowsze tłuszcze można znaleźć w produktach spożywczych, takich jak nasiona, awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i niesolone orzechy.

Spożywanie tłuszczów nasyconych jest znacznie mniej zdrowe dla organizmu, ponieważ zwiększają one poziom cholesterolu, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca. Tłuszcze nasycone znajdują się zwykle w produktach takich jak masło, herbatniki, ciasta, ghee i przetworzone produkty mięsne.

Zdecydowanie zaleca się ograniczenie stosowania oleju podczas gotowania. Zamiast tego należy zdecydować się na grillowanie, gotowanie na parze lub pieczenie potraw.

Podsumowanie

Podsumowując, w niniejszym artykule przedstawiono pięć kluczowych wskazówek, które pomogą zapewnić zdrowe odżywianie i odpowiednie zarządzanie cukrzycą. Trudno jest określić jedną konkretną dietę, która jest odpowiednia dla wszystkich diabetyków ze względu na rozległy charakter choroby. Jednak przestrzeganie tych kluczowych wskazówek zapewni, że twoje ciało pozostanie ogólnie zdrowe, z natury zmniejszając objawy.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl