9 lutego 2022 Udostępnij

9 sposobów na pokonanie trądziku dorosłych

Większość nastolatków nie może się doczekać wolności stania się dorosłym, ale co jeśli problemy nastolatków, takie jak trądzik, podążają za tobą w dorosłość? Wielu dorosłych, którzy zmagają się z trądzikiem nigdy nie wybuch w okresie dojrzewania, ale znaleźć trądzik być problemem w ich późnych 20s i 30s.

Niezależnie od wieku, trądzik pozostaje przede wszystkim problem hormonalny. W wieku dorosłym, stres i zmieniające się hormony mogą być odpowiedzialne za powstawanie ognisk trądziku. Kluczem jest wiedza, jak leczyć i zapobiegać trądzikowi, aby przetrwać nawrót choroby u dorosłych.

Leki na trądzik mogą działać w przypadku niektórych osób, ale dla innych osiągnięcie czystej cery może być wyzwaniem. Różne strategie działają dla każdego, więc zebraliśmy razem listę metod, które możesz wypróbować, aby pokonać swój trądzik dorosłych.

Oczyszczanie

Najważniejszą częścią zapobiegania trądzikowi jest oczyszczanie. Większość wybuchów trądziku jest spowodowana połączeniem braku równowagi hormonalnej i zatkanych porów. Aby utrzymać swoje wybuchy na dystans, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś czyszczenia skóry dwa razy dziennie. Nie musisz używać ciężkich lub silnych środków czyszczących, które mogą działać na Twoją niekorzyść, wysuszając skórę. Ciepła woda, delikatny środek oczyszczający i miękka ściereczka to wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać brud i pot z dala od porów. Oczyszczanie twarzy rano i przed snem to dobra rutyna, której warto przestrzegać. Istotne jest również, abyś oczyszczała twarz po spoceniu się, na przykład po wizycie na siłowni.

Złuszczaj skórę

Przewlekły trądzik może powodować przebarwienia i blizny na Twojej skórze. Jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania powstawaniu blizn potrądzikowych jest regularne złuszczanie naskórka. Złuszczanie pomoże usunąć stare komórki skóry i promować nowy wzrost i produkcję kolagenu. Proces gojenia może być przyspieszony, gdy używasz środka złuszczającego, aby zmniejszyć trądzik. Podczas gdy złuszczanie jest ważną częścią walki z trądzikiem, ważne jest, aby stosować je z umiarem. Ostre produkty mogą uszkodzić skórę i sprawić, że trądzik będzie się utrzymywał dłużej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, spróbuj używać rękawicy lub szczoteczki do złuszczania wraz z delikatnym środkiem oczyszczającym.

Produkty naturalne

Wiele produktów komercyjnych zawiera szkodliwe składniki, które mogą być katalizatorem powstawania wyprysków. Ważne jest utrzymanie zdrowej równowagi pH, aby uniknąć zaostrzenia trądziku. Produkty naturalne, które nie zawierają parafiny, są łagodniejsze dla skóry i nie zakłócają jej równowagi.

Zmiany w diecie

Jeśli próbowałeś już wszystkiego, aby zwalczyć trądzik bez rezultatów, być może powinieneś przyjrzeć się swojej diecie. Twój trądzik może być wynikiem niezdrowego układu trawiennego lub "jelit". Kiedy twój system jest wytrącony z równowagi, wpływa na produkcję hormonów, co może prowadzić do wybuchu.

Możesz zacząć od ograniczenia ilości nabiału, przetworzonej żywności i wysokobiałkowych węglowodanów w swojej diecie. Zastąp te elementy pokarmami, które są bogate w przeciwutleniacze i przeciwzapalne. Niektóre przykłady tego typu zdrowej dla jelit żywności to borówki, brokuły, jarmuż, szpinak i awokado.

Zarządzanie stresem

Dla dorosłych, którzy zmagają się z trądzikiem, stres może być głównym czynnikiem wyzwalającym. Kiedy żyjesz z wysokim poziomem stresu, to stawia ogromne obciążenie na swój układ odpornościowy. Kiedy tak się dzieje, jest bardziej prawdopodobne, że masz toksyczne środowisko skóry i nierównoważny poziom hormonów, które doprowadzą do wybuchu.

Radzenie sobie ze stresem może poprawić ogólną jakość Twojego życia. Codziennie dbaj o siebie i traktuj swoje zdrowie psychiczne jako priorytet. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie ze stresem - od hobby, które Cię relaksuje i inspiruje, po zajęcia jogi.

Recepty

Załóżmy, że dokonałeś zmian w stylu życia i wypróbowałeś każdy naturalny środek, który możesz znaleźć w Internecie bez żadnych rezultatów. W takim przypadku, możesz rozważyć przyjmowanie leków na receptę. Twój dermatolog może zapewnić Ci odpowiednie leczenie. Może to być krem leczniczy, który możesz stosować miejscowo lub regulator hormonalny w formie tabletek.

Maseczki

Naturalne maski ziołowe, które są mieszane, aby oczyścić pory i złagodzić podrażnienia na skórze może być skuteczne leczenie trądziku dorosłych. Wybierz maskę, która ma składniki uspokajające, takie jak ogórek lub herbata. Maski, które wysychają, a następnie są złuszczane, mogą pomóc Ci dać Twoim porom głębokie oczyszczenie. Ważne jest, aby używać maseczek oszczędnie, ponieważ zbyt częste ich nakładanie może doprowadzić do wysuszenia skóry.

Pranie

To jest tak ważne, aby utrzymać skórę w czystości, gdy walczysz z trądzikiem dorosłych. Odnosi się to również do Twoich ubrań i pościeli. Kiedy śpisz z twarzą przeciwko brudnej poszewki na poduszkę lub otoczony przez brudne arkusze, jesteś bardziej prawdopodobne, aby cierpieć z częstych wybuchów trądziku. Jeśli masz tłustą skórę, która ściera się z Twoich ubrań i pościeli, ważne jest, abyś częściej robiła pranie. Pranie poszewki na poduszkę raz w tygodniu może pomóc w walce z wypryskami.

Bez użycia rąk

Pokusa, by dłubać przy swoim trądziku może być przytłaczająca. Choć wszyscy wiemy, że nie należy dłubać, wyzwaniem jest pozostawienie twarzy wolnej od rąk. Gdy dotykasz twarzy zbyt często, przenosisz pot, brud i olej bezpośrednio na twarz. Te pozostałości mogą doprowadzić do poważnego pęknięcia skóry. Kiedy zmagasz się z trądzikiem dorosłych, najważniejszą zasadą jest trzymanie rąk z dala od twarzy.

Picking na trądzik może spowodować uszkodzenie blizn, które będą trwać wiecznie. Jeśli nie chcesz skończyć z trwałymi znamionami na skórze, musisz oprzeć się chęci wybrania. Kiedy masz aktywnie zapalne trądzik, to jest w zasadzie otwarte rany na skórze. Korzystanie z paznokci i palców, aby go dotknąć może spowodować zakażenie.

Życie z trądzikiem dorosłych może być frustrujące i żenujące. Dobrą wiadomością jest to, że większość trądziku można poprawić za pomocą odpowiedniej kombinacji zmian w stylu życia i diety oraz leków. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, w tym utrzymanie twarzy wolne od rąk, oczyszczanie dwa razy dziennie, przy użyciu delikatnych masek i zarządzanie stresem, aby pomóc Ci pokonać trądzik dorosłych i uzyskać skórę, że zawsze chciał.

Karolina Górska

Redakcja mmozin.pl