30 sierpnia 2021 Udostępnij

6 praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z lękiem o zdrowie

Każdy człowiek doświadcza lęku w takiej czy innej formie. Lęk można rozpoznać jako uczucie napięcia, niepokoju, strachu lub zmartwienia. Podczas gdy niektóre formy lęku są bardziej uogólnione - jak w przypadku osób cierpiących na zaburzenia lękowe - inne rodzaje lęku mogą wynikać z bardziej konkretnych wyzwań, takich jak lęk społeczny lub lęk o zdrowie. Nawet wśród tych, którzy mają do czynienia z lękiem o zdrowie, istnieje wiele różnych przyczyn i poziomów nasilenia, które sprawiają, że każdy jest wyjątkowy. Bez względu na to, co jest przyczyną lęku o zdrowie, istnieją sposoby na produktywne zarządzanie nim.

Lęk sam w sobie może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na zdrowie fizyczne. Lęk może powodować stres, napięcie, a nawet stany zapalne, a to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz, gdy martwisz się o swoje zdrowie. Niezależnie od tego, czy odczuwasz niepokój związany z kwestiami zdrowia publicznego, swoim własnym zdrowiem osobistym czy kombinacją tych dwóch czynników, istnieją sposoby na zarządzanie niepokojem związanym ze zdrowiem, dzięki którym możesz poczuć się lepiej zarówno w swoim ciele, jak i umyśle.

1. Trzymaj się z dala od Google

Jeśli jesteś na Google, bo przyniósł cię tutaj, dobrze. Jesteś we właściwym miejscu. Ale jeśli chodzi o szukanie każdego znaku i objawu w każdej sekundzie dnia, to nie przyniesie ci to nic dobrego. W rzeczywistości, szukanie tego, co myślisz, że może być twoimi dolegliwościami, prawdopodobnie doprowadzi cię do katastrofizowania i dezinformacji. Nie jesteś lekarzem i chociaż wszyscy lubimy myśleć, że możemy zdiagnozować się sami i dotrzeć do sedna naszych objawów na własną rękę, potrzeba wyszkolonego profesjonalisty medycznego, aby postawić właściwą diagnozę. Jeśli uważasz, że coś może być naprawdę nie tak, idź do lekarza i sprawdź to. Zwłaszcza jeśli uważasz, że to coś poważnego - i tak będziesz potrzebował recepty, aby to leczyć.

2. Znajdź specjalistów medycznych, którym naprawdę ufasz

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie procesu uzyskiwania diagnozy, czy po prostu masz trudności ze znalezieniem specjalistów medycznych, którzy sprawiają, że czujesz się komfortowo, znalezienie lekarzy, dentystów i specjalistów, którzy sprawiają, że czujesz się komfortowo i wspierany może sprawić, że Twoje doświadczenie z całym systemem medycznym znacznie bardziej pozytywne. Niezależnie od tego, czy masz lęk szczególnie skupiony wokół chodzenia do lekarza lub dentysty, czy też masz lęk związany z ogólnymi problemami zdrowotnymi, potrzebujesz kogoś, kto cię wysłucha i będzie się z tobą komunikował w sposób, który sprawi, że poczujesz się bezpiecznie i zostaniesz wysłuchany.

3. Stosuj techniki relaksacyjne

Jeśli chodzi o rozluźnienie wszelkiego rodzaju lęków, klasyczne techniki relaksacyjne istnieją nie bez powodu. Podczas gdy różne techniki będą działać dla różnych ludzi i sytuacji, korzystanie z mindfulness, medytacji, uziemienia i głębokie ćwiczenia oddechowe mogą przynieść Ci z powrotem do centrum i uspokoić nerwy, nawet tylko na chwilę. Ćwiczenia oddechowe, takie jak wydłużanie wydechu i robienie głębokich wdechów brzuchem, są świetnym wyborem, ponieważ łatwo je zapamiętać. Ponadto, stosowanie mindfulness to świetny wybór na te chwile, kiedy czujesz się niespokojny bez wielu bodźców zewnętrznych, takich jak wizyta u lekarza czy aktywne objawy choroby. Dlatego możesz skupić się na tym, co dzieje się wokół ciebie i w twoim ciele, a nie na swoich niepokojach.

4. Uznaj swoje odczucia i słuchaj swojego ciała

Chociaż wstępne stawianie diagnozy i zamartwianie się każdym drobnym objawem i szczegółem może nie być najbardziej produktywnym sposobem działania, ważne jest, aby faktycznie uznać, jak się czujesz i słuchać swojego ciała w danej chwili - zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym. To może zarówno pomóc Ci lepiej komunikować się z lekarzami i pracownikami medycznymi, jak i pomóc Ci poczuć się nieco pewniej w swoich obserwacjach.

5. Spróbuj skupić się na innych rzeczach

Chociaż ignorowanie problemów i odwracanie uwagi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem każdego problemu, może być świetnym rozwiązaniem w przypadku chwilowego niepokoju. Zasługujesz na normalne życie, a nie na to, by niepokój o zdrowie zdominował Twoje myśli. Nawet jeśli odwrócisz swoją uwagę na chwilę za pomocą filmu, gry lub dobrej firmy, przeniesienie uwagi z dala od niepokoju i na rzeczy, które lubisz, może przynajmniej pomóc ci poczuć się trochę lepiej.

6. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne

Oczywiście, widząc lekarza zawsze będzie ważną częścią diagnozowania problemów, jeśli czujesz fizyczne dolegliwości zdrowotne, ale jeśli zauważysz wzór lęku - lub jeśli uporczywy problem zdrowotny bierze żniwo na zdrowie psychiczne w dłuższej perspektywie - może być korzystne, aby włączyć trochę więcej uwagi do wewnątrz. Jeśli nie masz jeszcze terapeuty, możesz rozejrzeć się za znalezieniem go. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest jedną z najważniejszych części ogólnego stanu zdrowia.

Radzenie sobie z lękiem o zdrowie

Lęk nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale nie jesteś też sam, jeśli go odczuwasz. Lęk o zdrowie może występować w wielu postaciach, ale możesz znaleźć sposoby radzenia sobie z nim w najlepszy dla siebie sposób. Czy używasz ćwiczeń oddechowych lub poszukać terapeuty, który może pomóc, można znaleźć swój spokój.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl