28 listopada 2022 Udostępnij

Jak radzić sobie z cystami

Jeśli zauważysz, że budzisz się pewnego ranka i masz bezbolesny mały guzek pod skórą, nazywa się to cystą i mogą one rozwijać się na większości części ciała. Często pojawiają się one przez cały czas, a przez większość czasu nie trzeba ich leczyć. Są to bezbolesne guzki, które nie spowodują żadnych problemów, chyba że staną się bolesne lub skończą się zakażeniem, ale mogą być również kłopotliwe lub kłopotliwe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z cystami, zarówno na własną rękę, jak i z pomocą usługi usuwania cyst z Londynu, a następnie należy przeczytać ten artykuł i zobaczyć, co wszystkie opcje leczenia są.

Naprawianie cyst samodzielnie, czego nie należy robić

Choć może to być kuszące, nie chcesz pop lub drenaż torbieli siebie, ponieważ może to spowodować infekcję i torbiel będzie prawdopodobnie wrócić. Zamiast tego, trzeba zachować torbiele czyste przez mycie ich ciepłym mydłem i wodą, a także umieszczenie ciepłej i wilgotnej szmatki na torbiel może również pomóc mu leczyć, jak również.

Należy umieścić szmatkę na torbieli przez około 20 do 30 minut, przez 3 do 4 razy dziennie. W końcu torbiel zacznie się goić i zostanie ukojona, ale musisz się upewnić, że nie jest ona drenowana. Jeśli zacznie się sączyć, należy owinąć ją bandażem, a następnie udać się do lekarza.

Jak lekarz zajmuje się torbielami?

Jeśli torbiel musi być leczona przez lekarza, może on z łatwością leczyć ją różnymi metodami. Lekarz może wykonać drenaż torbieli, czyli po prostu wyciąć torbiel i wypchnąć wszystkie znajdujące się w niej substancje. Chociaż jest to skuteczne w krótkim okresie czasu, mogą wrócić, jeśli ta metoda jest używana. Jeśli torbiel jest wrażliwa, to lekarze mogą również wstrzykiwać do niej leki w celu zmniejszenia obrzęku, co może pomóc, jeśli torbiel jest wrażliwa i spuchnięta.

Drobne zabiegi chirurgiczne mogą również trwale usunąć torbiele poprzez wyjęcie całej ściany torbieli, aby nie dopuścić do ich powrotu. Jeśli masz nieestetyczne cysty lub cysty, które są bardzo niewygodne, to może to być opcja, aby je usunąć. Inną stałą opcją usunięcia torbieli jest zastosowanie usuwania laserowego, które polega na wycelowaniu w torbiel lasera, a następnie odparowaniu torbieli.

Czy cysty mogą powodować problemy?

Cysty są w większości przypadków całkiem normalne, ale to właśnie wtedy, gdy torbiel przekształca się w guz, należy się martwić. Dodatkowo, duże torbiele mogą powodować przemieszczanie się narządów, np. gdy duże torbiele jajników zaczynają uwierać w żołądek. Mogą one powodować ból brzucha u kobiet i być może trzeba będzie je usunąć chirurgicznie, aby żołądek wrócił na swoje miejsce.

Cysty są bardzo podobne do guzów i mają podobny wygląd. Jedynym sposobem na upewnienie się, że torbiel jest lub nie jest guzem (lub odwrotnie) jest wykonanie biopsji torbieli przez lekarza lub dermatologa.

Jeśli torbiel okaże się być guzem, wówczas guzy są często bardzo duże i nie tylko zaczynają rosnąć, ale mogą również rozprzestrzeniać się na resztę ciała. Teraz nie wszystkie torbiele są guzami, ale jeśli zauważysz, że guzek, o którym mowa, szybko rośnie, lub doświadczasz krwawienia z guzka, odczuwasz ból i tkliwość, a także odkrywasz, że guzek utrudnia wykonywanie codziennych czynności, to musisz udać się do lekarza.

Zbadaj je, a następnie zdecyduj, jak sobie z nimi poradzić

Najlepszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy zauważysz torbiel na swoim ciele, jest udanie się do lekarza lub dermatologa. Będą oni mogli wykonać biopsję i sprawdzić, czy torbiel jest nieszkodliwa, czy też jest czymś szkodliwym. Dopóki nie masz wyniki biopsji w ręku, nie należy martwić się o nic i powinny zamiast skupić się na wymyślanie planu z dostawcą opieki zdrowotnej.

Nadal, tak długo, jak nie zauważysz żadnego krwawienia, nadmiernego wzrostu lub innych dziwactw wokół wzrostu na skórze, to najprawdopodobniej jest to nieszkodliwa cysta. Można ją usunąć z powodów kosmetycznych za pomocą prostego zabiegu, a następnie wrócić do swojego życia. Nawet jeśli utrzymasz torbiel w pobliżu, nie będziesz miał żadnych problemów zdrowotnych tak długo, jak długo będziesz ją sprawdzać.

Magdalena Olszak

Redakcja mmozin.pl